Amazon Music HD: bezstratny streaming od Amazon

Amazon Music HD to nowa usługa wprowadzona przez amerykańskiego giganta. Nie jest to nowość na rynku, gdyż podobne usługi oferuje już Tidal czy Quobuz (który oficjalnie jeszcze nie działa w Polsce). To, co jest jednak rewolucyjne w usłudze Amazona to cena. Abonenci usługi Amazon Prime będą mogli skorzystać z Amazon Music HD w cenie $12,99 za miesiąc. Regularna cena wynosi $14,99. Dla porównania – abonament Tidal HiFi kosztuje $19,99. Usługa nie namiesza na razie na polskim rynku, gdzie abonamenty Tidala HiFi wynoszą odpowiednio 39,99 zł w wersji zwykłej i 19,99 zł w wersji studenckiej.

Amazon Music HD – agresywne wejście na rynek

Usługa ma dawać abonentom dostęp do ponad 50 milionów utworów w bezstratnej jakości – FLAC 16 bit, 44,1 kHz. Gigant podaje również, że udostępni „miliony” utworów w jakości 24 bit i próbkowaniu nawet do 192 kHz. Dokładna ilość utworów w takiej jakości nie jest znana. Zaletą rozwiązania od Amazon jest format FLAC, z którym – w przeciwieństwie do Tidalowego MQA, radzi sobie większość sprzętów stacjonarnych.

Logo nowej usługi Amazon

Amazon celuje w masowego odbiorcę. Ich usługa Prime Music, która jest dostępna bezpłatnie z subskrypcją Prime, ma obecnie miliony abonentów. To potężne narzędzie pozwalające użytkownikom przystąpić do planu Amazon Music HD. Rynek płatnych usług streamingowych jest obecnie największym i najszybciej rozwijającym się, co jasno wynika z raportu RIAA, o którym pisałem niedawno. Wejście kolejnego, dużego gracza z całą pewnością wpłynie na cały rynek muzyczny.

Bezstratny streaming przyszłością branży?

Spotify testowało bezstratny streaming, ale jeszcze oficjalnie nie wprowadziło planu zawierającego taką usługę. Tymczasem Apple robi wszystko, co w jego mocy, aby wydobyć jak najwięcej z używanego formatu AAC. W odróżnieniu od ALAC, nie jest to jednak kodek bezstratny. Streaming w takiej jakości wymaga jednak znacznie większej przepustowości łącza. Z całą pewnością ogranicza to użyteczność takiego rozwiązania na urządzeniach przenośnych.

Amazon twierdzi, że jego usługa Music HD będzie kompatybilna z produktami Denona i Marantza z systemem HEOS, Polk Audio, Definitive Technology, Sonos, McIntosh, Sennheiser i wieloma innymi.

Komentarze:
Marcin Marcinkiewicz

Leave a Comment
Share
Opublikowane przez:
Marcin Marcinkiewicz
Tagi: Streaming

Recent Posts

Kroniki audiovoodoo – część pierwsza – rzecz o rozluźniającym kablu

Jako że bardzo aktywnie prowadzę profil na Facebooku, gdzie zbieram różne ciekawostki ze świata Audiovoodoo,…

1 miesiąc temu

Opłata reprograficzna – czy zapłacimy więcej za smartfony?

W ostatnich tygodniach w sieci zawrzało po tym, jak ZAiKS wskrzesił pomysł zaktualizowania opłaty reprograficznej,…

6 miesięcy temu

Audiophile Rocks Obscurum – najbardziej kuriozalne akcesorium audio

Są takie chwile, kiedy naprawdę nie wiem co powiedzieć... I tak było, kiedy odkryłem Audiophile…

8 miesięcy temu

Rekord na Discogs, czyli co robi Amerykanin na kwarantannie?

Discogs ogłosił właśnie, że ostatni tydzień marca był rekordowy pod kątem ilości wpisów do ich…

8 miesięcy temu

Audiofilski komputer, czyli cyfrowe gusła współczesne

Kiedy audiofile odkryli, że komputer może być źródłem gęstych plików muzycznych, piekło zamarzło. Najwięksi puryści…

11 miesięcy temu

Audio Video Show 2019 okiem „sceptyka”

Audio Video Show 2019 – czytałem, że wpuścić mnie tam jako dziennikarza to jak wysłać…

12 miesięcy temu