Jak założyć audiofilską firmę – studium przypadku Harmonix

W marketingu wykorzystuje się pewne hasła-wytrychy. Tak jak japońskie auta, które kojarzą się z doskonałą jakością czy szwajcarskie zegarki, które są już „klasą samą w sobie”. Tak samo jest w branży audio, szczególnie tego high-endowego – Japonia kojarzy się tutaj z czymś wyjątkowym. Z racji na ogromny rynek audiovoodoo, Japonia jest jednym z największych producentów dziwnych akcesoriów do sprzętów audio. W Kraju Kwitnącej Wiśni jest jedna firma, która zajęła szczególne miejsce w moim sercu – Harmonix. Nie mylić z prawilnym Electro Harmonixem! Japoński Harmonix to marka produktów do strojenia sprzętu audio.

Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak na przykładzie Harmonix, w kilku prostych krokach założyć audiofilską firmę która będzie kosić ciężki hajs. Buckle up.

Krok pierwszy: pan Harmonix

Jak założyć firmę audiofilską
Starszy japoński pan, Kazuo Kiuchi. Zdjęcie ze strony firmowej, która nie działa (o tym niżej)

Recepta jest prosta, wymaga tylko ścisłego trzymania się poniższej instrukcji. Po pierwsze – starszy, japoński pan. Koniecznie starszy i koniecznie japoński. On wie dużo, potencjalni klienci mają ufać jego mądrości. W firmie Harmonix mamy Kazuo Kiuchi. Jest stary, jest siwy, jest z Japonii. Jego zadaniem jest wzbudzanie szacunku na zlotach audiofilskich i tłumaczenie w trudnych słowach zjawisk, które nie mają sensu. Dodatkowe punkty za stalowe spojrzenie. Jak jakiś student realizacji dźwięku zada mu trudne pytanie z pogranicza fizyki czy akustyki – starszy, japoński pan ma go uciszyć jednym spojrzeniem. Pacjent ma po prostu narobić w pieluchę. Popatrz na Kazuo. Dumny Ty z siebie jesteś, że się z niego śmiejesz?

Kazuo Kiuchi znany jest z tego, że niczego nie pozostawia przypadkowi. Jego produkty są przemyślane i testowane tak długo, aż spełnią oczekiwania konstruktora.

źródło: jakaś strona.

Ważne, żeby wozić starszego, japońskiego pana na pokazy na całym świecie. Ważne jest też wykupienie kilku wywiadów w poczytnych (xD) magazynach audio. W ten sposób robisz zaplecze pod filozofię marki, ale o tym w punkcie następnym.

Krok drugi: pozycjonowanie

Harmonix enacom speaker
Doskonały przykład wykresu – nie ma jednostek, nie wiadomo o co chodzi, są czerwone strzałki. Na przykładzie Harmonix enacom speaker do strojenia kolumn.

Jak już masz starszego, japońskiego pana pracującego w japońskiej firmie audio, musisz mieć kit do sprzedania na Audio Video Show. Coś, co brzmi tak mądrze, że za duże krawaty audiojanuszów zaczną się zwijać z wrażenia. Firma Harmonix sprzedając swoje cuda często wspomina o czymś takim jak „nieharmoniczne rezonanse”. Brzmi mądrze? No brzmi. Musisz nauczyć starszego pana rzucania podobnymi hasłami we wszystkie strony. Im szybciej, tym lepiej. Im bogatszy zasób bzdur, tym cięższa będzie twoja kiesa.

Masz już całe zaplecze „ideowe”, teraz potrzebujesz wykresów. Ważny jest wysoki poziom abstrakcji. Harmonix produkuje „profesjonalne akcesoria do strojenia sprzętu audio”. W komunikacji posługują się symbolem kamertonu. Ich działalność można podzielić na dwie odnogi – strojenie mechaniczne i strojenie prądowe. Dzięki temu, produkty Harmonix stroją sprzęt zarówno pod ruchy płyt tektonicznych, jak i pod wszelkiego rodzaju „piki, skoki amplitudy, przesterowania” które naturalnie występują gdzieśtam. Wymyśl coś podobnego. Narysuj do tego wykresy. Nie musisz mieć jeszcze produktu, produkt stworzysz później. Nie bądź przy tym zbyt dokładny – nie pisz, co przedstawiają wykresy, nie podawaj jednostek, broń boże nie wspominaj nic o metodologii. Po prostu odpal Illustratora, Painta czy co tam i daj się ponieść fantazji. Wykresy muszą być małe, niewyraźne i muszą mieć czerwone strzałki. Nie pytaj po co, po prostu tak to zrób.

Krok trzeci: Kaizen

Teraz wymyślasz produkty. Nie wcześniej, nie później. Musisz nazwać je w bardzo losowy sposób. Najlepiej według klucza: kilka liter, średnik, parę cyfr. Wygląda, jakby ktoś się nad tym napracował, jakby to był wynik badań i testów. Bardzo ważne jest, żeby w opisie produktu wspomnieć o tym, że jest to następca znanego i cenionego modelu „kilka liter, średnik, parę cyfr mniej”. Dzięki temu pokażesz, że kierujesz się w biznesie filozofią Kaizen – japońską, rzecz jasna. Jest to filozofia zakładająca rozwój w małych krokach. Zamiast w stylu europejskim wymieniać pół fabryki w celu poprawy jakości produktów- wprowadzasz drobne ulepszenie, pilnujesz porządku i ładu na stanowiskach, oglądasz proces produkcyjny i wysłuchujesz swoich pracowników którzy sugerują Ci ulepszenie – w końcu kto będzie wiedział więcej o magicznych tranzystorach niż osoba która składa je codziennie przez 20 lat? Taka jest teoria – w razie gdyby ktoś pytał. Finalnie i tak będziesz pchał ten sam kit przez dekady. Masz już nazwy, teraz wchodzisz na alibabę czy inny aliexpress i kupujesz cokolwiek. Tak – cokolwiek. Chaos Twym przyjacielem.

Piegi tuningujące Harmonix RF-5700
Jeden z piegów tuningujących Harmonix RF-5700 zamontowany na bardzo drogiej wkładce gramofonowej

Niefart, kupiłeś naklejki w kształcie pokemonów. Wypierdziel wszystkie charizardy, bo tego nawet najbardziej odpalony dekiel nie kupi, zostaw jigglypuffy i koffingi. Gratuluję, właśnie stworzyłeś „piegi tuningujące sprzęt audio” Harmonix RF-5700. Do czego to służy? Do wszystkiego:

Harmonix RF-5700 jest następcą modelu RF-57M2, który eliminuje zniekształcenia dźwięku spowodowane przez nieharmoniczne rezonanse obecne w każdym torze audio-wideo takich jak wzmacniacze, przedwzmacniacze, sprzęt cyfrowy, odtwarzacze CD, odtwarzacze analogowe po delikatne elementy takie jak wkładki gramofonowe, ramiona gramofonowe, głośniki, którym brakuje bogactwa harmonicznych, są twarde na średnicy, mają zawężoną dynamikę. Co więcej RF-5700 polepsza dźwięk słuchawek, telewizorów, komputerów PC a nawet telefonów.

Opis piegów tuningujących sprzęt audio, źródło: premiumsound.pl

Cena? Tu akurat 1 190 zł za komplet sześciu sztuk. Zaraz dowiesz się, jak wygenerować cenę i dobrać ilość produktów w opakowaniu.

Krok czwarty: jest drogo, ale jest tanio

Sprzedajesz produkty premium. Nie dla leszczy, którzy słuchają muzykę. Ty celujesz w ludzi, którzy twierdzą że słyszą wibracje szelfów kontynentalnych. Nie możesz wycenić  produktu zbyt tanio, musisz jednak przekonać potencjalnego nabywcę, że wcale nie jest drogo. Weźmy na warsztat kolejny produkt Harmonix – Enacom AC Power. Wylosowali akurat kawałek drutu i OEMową puszkę. Znowu niefart, nie jest tak, że zawsze trafisz na taki prosty do sprzedania bezpiecznik czy od razu cały kabel. Trudno, biznes nie wybiera. Japończycy poradzili sobie z tym jednak wzorowo, wetknęli drut w puszkę, w puszce pewnie jest trochę piasku – trzeba sobie radzić. Jest to idealny przykład na to, jak sprzedać coś drogo i powiedzieć, że jest tanio.

Eliminator szumów toru audio Enacom AC harmonix
Eliminator szumów toru audio. Zwróć uwagę, że jedna z miniaturek to diagram przedstawiający serię produktów – na przypale albo wcale.

To, co nas jednak najbardziej interesuje jest linijkę niżej:

Enacom mark II - Harmonix
Zwróć uwagę, że oprócz obiecywania słodyczy w dźwięku, producent zapewnia, że jest to najtańszy sposób na poprawę dźwięku. Niedziałające zdjęcie jest równie ważne, o tym zaraz.

 

Enacom AC Power to produkt stosunkowo tani, wyceniony bowiem na ledwie 349 zł. Zauważ jednak, że tym razem jest to cena za jedną sztukę. Żeby system Twojego jelenia był odpowiednio nastrojony, trzeba mu wcisnąć minimum 2 sztuki plus analogiczne produkty do wszystkich możliwych wejść. Słuchawkowe, głośnikowe, optyczne, no lecisz z tematem po prostu. Dzięki temu osiągniesz odpowiednio wysoką cenę. I nie chodzi tutaj o pozycjonowanie produktu, nic bardziej mylnego. Powód jest prosty – Twoim targetem są kilkudziesięcioletni panowie o przeciętnym dochodzie. Chcesz więc sprzedać kilka produktów jednemu audiojanuszowi, tak żeby spłacał je przez kilkanaście lat. Zanim spłaci – kopnie w kalendarz.

Harmonix AC
Eliminator szumów toru audio. Zdjęcie: Jacek Pazio, Soundrebels

Krok piąty: podstawki antywibracyjne

Każdy szanujący się producent audio musi mieć podstawki antywibracyjne. Szanujący się  audiofil ma już kolce pod swoim sprzętem audio – kolumnami, odtwarzaczem, gramofonem itd. Bądź więc

Podstawki antywibracyjne Harmonix
Podstawki antywibracyjne pod kolce antywibracyjne. Zdjęcie ukradzione z Instagrama Corby’s Audio

najlepszy. Zrób podstawki antywibracyjne pod kolce antywibracyjne, tak jak to zrobił Harmonix:

Umieszczone pod odtwarzaczami CD, gramofonami, przedwzmacniaczami, wzmacniaczami mocy i innymi urządzeniami eliminują elektroniczne i mechaniczne zakłócenia wydobywając głębię dźwięku z waszego systemu, jakiej się tam nie spodziewacie. (…) Stopy Harmonix zmniejszają także szumy, jitter i zakłócenia w urządzeniach video, co przekłada się nie tylko na lepszy dźwięk, ale także większy kontrast, lepsze kolory i żywy obraz

Woah, dlaczego by nie obiecać eliminacji zakłóceń elektronicznych? Szum elektromagnetyczny brzmi strasznie mądrze i boi się go każdy audiofil. Jitter to zjawisko, które ciężko jest wytłumaczyć, ale po co to robić, skoro można go po prostu wyeliminować. Bo oto na ratunek przychodzą podstawki antywibracyjne pod kolce antywibracyjne, które dodatkowo eliminują zakłócenia elektroniczne i polepszają kolory w Twoim telewizorze. Tysiąc czterysta za komplet ośmiu to jak dać w ryj producentowi, aż żal nie skorzystać. Osobiście zamówiłem takie pod komputer, żeby mi się lepiej memy w Photoshopie sklejało.

Krok szósty: strona, która nie działa

System strojenia płyt cd
Grafikiem jest oczywiście pijany szwagier. Nie masz budżetu na studentów.

To warunek najbardziej konieczny. Na tej stronie będziesz zamieszczał bowiem „wiele testów, odsłuchów i opinii zadowolonych klientów”. To taka karta-pułapka, podczas kłótni z niewiernymi. Twój audiojanusz rzuca linkiem do badań, testów, opinii i co tam jeszcze mu obiecasz, strona nie działa, dyskusja z automatu wygrana. Jeszcze jedna ważna kwestia związana ze stroną internetową. Musisz tam zamieszczać recenzje i testy.

Strona firmy Harmonix oczywiście nie działa, sprawdź sam – tu masz opinie zadowolonych klientów:
Opinie bardzo zadowolonych klientów do wykorzystania w dyskusji

Te oczywiście kupujesz. Nie oficjalnie, tak to się nie odbywa. Oficjalnie kupujesz reklamę. Strona w czasopiśmie związanym z audio to koszt od 5 000 zł, zamiast tego weź kilka emisji półstronicowych reklam. Dopiero zaczynasz, mierz siły na zamiary. Stara, niepisana zasada w prasie mówi – jak klient kupił reklamę, klient wymaga tekstu. I nie martw się tym, że ktoś odkryje Twoją szarlatanerię. Nikt nie sra do własnego gniazda, wyślij redakcji foliowe krążki, powiedz im że to „system tuningu płyty cd” i czekaj na profity. Przy okazji wprowadź to do swojej oferty z takim opisem:

Miękkie, wykonane z przezroczystego plastiku krążki przyczepiają się do płyt CD (bez kleju). Eliminują szkodliwe rezonanse, jitter i zniekształcenia powstające na skutek wibracji powietrza powodowanej obracającą się płytą. Płyty zyskują na czystości, przestrzeni i słodyczy. Zastosowanie folii na płytę DVD spowoduje poprawę separacji kolorów, kontrastów i polepszy prezentację detali.

Ponieważ patrz wyżej. Nie kosztuje Cię to nic, a profity zaraz będziesz liczył. Recenzja? Będzie poetycka, zaufaj mi. Przeczytasz o słodkim brzmieniu, separacji instrumentów, detalach i o rzeczach, o których nigdy byś nie pomyślał że istneją. Teraz rozsiądź się wygodnie i czekaj na zamówienia. Masz już świetnie prosperującą firmę audiofilską.

Jak założyć firmę audiofilską
Trzeba tutaj mieć, mordeczko. Z fartem!

Jak założyć audiofilską firmę – posłowie

Audiofilska firma Harmonix produkuje jeszcze różne odpałowe akcesoria do „tuningowania”. Uważam, że to słodkie, że ludzie sprzedający te cacka tłumaczą „tuning peg” jako „piegi tuningujące”,

Plastry audiofilskie - audiofilska firma
Instrukcja stosowania „plastrów tuningujących” Harmonix Big-Band

to znaczy że nie ważne jak nazwiesz swój szmelc – zawsze znajdzie się jeleń. Harmonix oczywiście produkuje również kable – w tym cyfrowe i zasilające (vel. sieciowe, ale po tym jak dostałem bana na facebookowej grupie za nazywanie kabli ethernet kablami sieciowymi, wolę nie mieszać xDD). Cena? Jedynie 35 000 złotych za 1,5m. Prawdziwa okazja. Jeden z czytelników podesłał mi również „plastry tuningujące” które są kolejnym panaceum na dowolny problem, jaki trapi audiofila. Plastry Harmonix Big-Band nakleja się na wszelakie przewody audio, ale również na kable w zwrotnicach głośnikowych czy na ramię gramofonowe. Instrukcja użytkowania z jakiejś audiofilskiej strony, endżoj.

Komentarze: