Unitra wraca – czego możemy się spodziewać?

Unitra to legendarna polska marka elektroniczna, która nie przetrwała próby czasu i formalnie zakończyła działalność ponad 30 lat temu. W ostatnich dniach doszła do nas informacja, że marka ulegnie reaktywacji, a inwestuje w nią jeden z najbogatszych Polaków. Czego możemy się spodziewać po nowej Unitrze? 

Aktualizacja: listopad 2022

Brzemię przeszłości

Ta marka kojarzy się ze sprzętem audio raczej niskiej jakości. I chociaż kilka konstrukcji było całkiem udanych, to należy pamiętać, że Unitra działała w czasach, kiedy dostęp do części elektronicznych był bardzo ograniczony, a konstruktorzy dosłownie stawali na głowie, żeby wykorzystać to, co jest dostępne.

Obecnie, wskrzeszeniem legendy polskiego audio ma zająć się Michał Kiciński – jeden z założycieli CD Project Red. To już druga reaktywacja Unitry, pierwsza miała miejsce w 2014 roku, nie była jednak owocna. Zamiast oferować własne produkty, reaktywowana marka dystrybuowała rebrandowany sprzęt z chin. Tym razem ma być inaczej. Sprzęt ma być produkowany w Polsce, a producent obiecuje, że skupi się na jakości i trwałości sprzętu. Pierwsze produkty marki mamy poznać w czerwcu, na sklepowe półki trafią tej jesieni.

Nowa Unitra – czyli jaka?

Nie jest jasne, w jaki segment rynku audio wejdzie Kiciński z nową odsłoną Unitry. Nie wiemy więc, czy nowe produkty będą przeznaczone dla masowego odbiorcy, czy będzie to próba ataku na high-end, czy może model hybrydowy. Z jednej strony, założyciel CD Project ma zaplecze menadżerskie i finansowe, żeby zaprezentować produkt w zasadzie każdego segmentu. Są jednak dwie przeszkody, które Kiciński musi brać pod uwagę:

  1. Marka Unitra nie kojarzy się pozytywnie audiofilom, zbudowanie marki w tym segmencie będzie wymagało ogromnego wysiłku marketingowego. Tonsil, który działa dosyć prężnie, ma z tym bardzo duże problemy i moim zdaniem nie radzi sobie najlepiej z przekonywaniem tych bardziej wymagających użytkowników, mimo że posiada bardzo dobre zaplecze technologiczne;
  2. Rynek sprzętu audio jest bardzo nasycony. Duże marki o ugruntowanej pozycji będą stanowiły poważną konkurencję, Unitra może wykorzystać efekt sentymentu, jednak wyjście z polskimi produktami audio za granicę będzie sporym wyzwaniem.

W zasadzie dostosowanie marki do rynku będzie tutaj kluczowe. Właśnie z powodu niedostosowania marki do rynku, niedawno bankructwo ogłosiło Onkyo. Ta marka nie zniknie jednak z rynku, ponieważ została przejęta przez Sharp i Voxx.

Czy Unitra trafiła w odpowiednie ręce?

Największym pytaniem, jakie sobie zadaję, jest to, czy nowy inwestor sprosta wyzwaniom, jakie przed nim stoją. Współzałożyciel największego polskiego studia gier komputerowych z jednej strony ma za sobą ogromne sukcesy biznesowe, z drugiej strony – jego ostatni projekt do nich nie należy. Marka Mudita, którą założył Kiciński miała oferować prosty telefon komórkowy oparty o technologię e-ink oraz emitujący bardzo małe promieniowanie elektromagnetyczne.

Mudita pure
Tak prezentuje się telefon produkowany przez Kicińskiego

To dosyć odważny produkt, skierowany raczej do wąskiego grona odbiorców, o bardzo nietypowej komunikacji. Pytanie, które należy więc zadać, jest takie, czy Kiciński w przypadku polskiej marki Audio również postawi na odważne produkty i nietypową komunikację? Czy będą to produkty skierowane tylko na rynek polski, czy nowy inwestor będzie atakował rynki międzynarodowe?

Mam nadzieję, że za kilka tygodni to wszystko będzie jasne.

Aktualizacja o produktach Unitra: Po Audio Video Show 2022

nowa unitra 2022
Nowy sprzęt unitry na rok 2022, źródło: Unitra.com

Od publikacji tego artykułu minęło już ponad pół roku. W tym czasie próbowałem skontaktować się z kimkolwiek odpowiedzialnym za komunikację marki i kontakt z mediami, jednak bez skutku. Produkty miały być zaprezentowane na krótko po przekazaniu do prasy informacji. Niestety, tak się nie stało. Dopiero

podczas Audio Video Show 2022 nowa Unitra postanowiła pokazać swoje produkty. Niestety, pokaz ten był bardzo skromny. Na stoisku widać było co prawda nowy sprzęt Unitry: gramofon Adam, amplituner i odtwarzacz płyt CD, jednak nikt z odwiedzających nie mógł usłyszeć prezentowanego sprzętu.

Na ten moment o nowym sprzęcie Unitry wiemy bardzo niewiele. Wiemy, że wygląd urządzeń jest wzorowany na starym sprzęcie z epoki. A więc chassis z aluminium, duże klikające heble i wskaźniki wychyłowe. W stosunku do pierwowzorów wprowadzono kilka kosmetycznych usprawnień. Konstruktorzy zrezygnowali z ostrych krawędzi obudów, a wyświetlacze zostały wykonane w technologii e-ink.

Na stoisku Unitry podczas Audio Video Show można było więc jedynie obejrzeć obudowy i dowiedzieć się o kilku ciekawostkach technicznych. Na ten moment, mimo deklaracji producenta o tym, że sprzęt niedługo trafi do produkcji, nie wygląda na to, żeby były to produkty ukończone. Jeśli tylko pojawią się nowe informacje o nowym sprzęcie marki Unitra, poinformuję o tym w nowym artykule.

Komentarze: