Gato Audio obniża ceny sprzętu o 40%

Gato Audio – High Endowy, duński producent sprzętu audio słynący ze swoich wzmacniaczy zintegrowanych i kolumn głośnikowych, który właśnie poczynił chyba najodważniejszy krok w historii marketingu. Duńczycy postanowili odciąć się od swoich pośredników i oferować swoje produkty bezpośrednio. Idzie za tym ogromna obniżka cen – aż do 40%. Tak, „aż do”, ale różnice i tak są imponujące. Co więcej, Gato Audio uruchomiło program rekompensujący dla tych, którzy kupili ich sprzęt po „niekorzystnej cenie”.

Kolumny podłogowe Gato FM-50
Oprócz wszelakiej elektroniki audio, Gato produkuje również kolumny głośnikowe

Niezły ruch, prawda?

Z czego słynie Gato Audio?

W ofercie duńskiego producenta, oprócz wspomnianych wzmacniaczy zintegrowanych i kolumn, znajdują się przedwzmacniacze oraz źródła – odtwarzacze CD oraz odtwarzacze strumieniowe. Oprócz wyjątkowego, nowoczesnego designu, produkty Gato Audio wyróżniają się mnogością zastosowań i prostotą obsługi. Producent dba o to, żeby – jak pisze w materiałach reklamowych – tor audio był jak najkrótszy. I widać bierze te słowa na poważnie, ponieważ wprowadza tę filozofię również do swojej sieci sprzedaży.  Gato Audio właśnie zadbało o to, żeby i tor pośredników był jak najkrótszy. Duńczycy postanowili rozwiązać współpracę z większością dealerów, pozostawiając w sieci tylko tych „najbardziej oddanych”. W Polsce dystrybucją produktów Gato zajmowały się firmy Audioklan oraz Top HiFi & Video Design. Z informacji na stronie producenta wynika, że sieć dealerska została ograniczona tylko do Danii, Belgii, Niemiec oraz Holandii.

Gdzie więc kupić sprzęt Gato?

Można stwierdzić, że jest to bardzo skromna sieć dystrybucyjna. Owszem, ale Gato Audio zrobiło wiele, żeby nie ograniczać dostępności swojego sprzętu w pozostałych krajach. Duński producent, oprócz wspomnianego już obniżenia cen, oferuje darmową wysyłkę na terenie całego świata oraz dwutygodniowy okres próbny podczas którego możemy po prostu zwrócić sprzęt producenta. Jest więc nieźle. A jeśli wziąć pod uwagę ceny, w jakich dostępne były wzmacniacze, źródła i kolumny Gato, jest bardziej niż nieźle.

A jeśli jeszcze dodamy do tego program, w którym producent zwraca klientom swoich dystrybutorów różnicę w cenie? No, to już lepiej być nie może.

Gato audio dystrybutorzy
Aktualna mapa dystrybutorów Gato Audio – jak widać, bardzo skromna

Duński producent celował w wyższy segment, oferując produkty topowe. Obniżenie cen prawie o połowe, zadbał o większą dostępność swoich produktów. Być może wywrze to na dystrybutorach sprzętu audio presję niższych prowizji, ponieważ te w branży są stosunkowo wysokie. W dalszym ciągu nie jest jednak tanio. Przed obniżką, za odtwarzacz CD Gato Audio CDD-1 trzeba było zapłacić… 25 899 zł. Po obniżce, ten sam odtwarzacz, bezpośrednio u producenta, z przesyłką kosztuje już „tylko” 17 000 zł. Jest więc taniej niemal o 10 000 zł – a warto zaznaczyć, że brałem tu pod uwagę starą cenę u polskiego dystrybutora, która była już obniżona (cena bazowa to 31 999 zł).  Odtwarzacz CDD-1 jest jednak jedną z najdroższych pozycji w portfolio Gato Audio.

Gato Audio – ile to teraz kosztuje?

Osobiście najbardziej podobają mi się wzmacniacze zintegrowane Gato Audio i ich DAC. A te akurat nie są już tak drogie. Za podstawowy model DAC producenta (PRD-3S), przed obniżką cen, trzeba było zapłacić 16 200 zł. Teraz, ten sam model można kupić bezpośrednio za kwotę 7 455 zł. Jest różnica, prawda? A to dalej ten sam sprzęt. Najmniejszą różnicę w cenie zauważymy w przypadku kolumn głośnikowych producenta. Flagowy model kolumn podłogowych Gato – FM-50 HG jest dostępny w ofercie polskiego dystrybutora za niecałe 18 000 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup bezpośrednio u producenta, za te same kolumny zapłacimy 4 995 Euro, a więc około 21 200 zł. Tutaj już tak różowo nie jest.

Gato Audio PRD3
Czyż ta linia nie jest wspaniała? A te wszystkie złącza? Czy można potrzebować czegoś więcej?

Biorąc pod uwagę rozwiązanie umów z większością dealerów, możemy oczekiwać całkiem pokaźnych przecen w salonach audio które jeszcze posiadają duński sprzęt na stanie. Jeśli więc ktoś jest łowcą High Endowych okazji – niech lepiej szykuje zdolność kredytową!

Wszystkie ceny były przeliczone według kursu Euro na dzień 7 czerwca 2019.

Komentarze: