Przegląd prasy audio to cykl audycji, które będą się ukazywały raz w miesiącu. Najpierw w formie transmisji Live na facebookowym profilu Ton Składowy, następnie jako retransmisja w portalu YouTube oraz jako podcast. Podcasty z przeglądu prasy audio będą udostępniane na wszystkich dużych platformach – Spotify, Google Podcasts, RadioPublic czy Breaker.
Dlaczego przegląd prasy audio?
Media są jednym z moich największych zainteresowań – zaraz po muzyce i nośnikach dźwięku, rzecz jasna. Na swoim Facebooku często publikuję posty, w których wyśmiewam różne rozwiązania audiovoodoo. Audio to jednak nie tylko ekstremizm, to szeroka społeczność, która słucha muzyki z najróżniejszych nośników. W cyklu przeglądu prasy audio zapraszam do dyskusji na tematy związane ze sprzętem, ale też z językiem, jakiego używa się w prasie branżowej.
O ile w internecie sporo jest portali, które promują rozwiązania wręcz antynaukowe, to prasa branżowa jest jeszcze obrońcą merytorycznego podejścia do tematu. Mimo że przez lata sama prasa (co również chcę pokazać w tym cyklu) przeszła ogromną zmianę – z bardzo technicznej, do bardziej „magicznej”, momentami wręcz impresjonistycznej. Są jeszcze czasopisma (jak np. Audio), które opierają swoje wnioski o pomiary laboratoryjne lub – jak Audio Video, wyjaśniają trudniejsze pojęcia techniczne. Zależy mi na tym, żeby pokazać podejście do tematyki jakie mają profesjonaliści branżowi oraz rozpocząć dyskusję – o rynku oraz o stanie mediów o tej tematyce.
Co znajdzie się w cyklu przeglądów prasy?
W oparciu o czasopisma branżowe, w przeglądzie prasy audio przedstawiam moje podejście do omawianych zagadnień, mówię podoba mi się w danym tekście, a czasem polemizuję. Zapraszam również do dyskusji osoby, które oglądają audycję na żywo na portalu Facebook. Dzięki temu, my – młode pokolenie, zyskujemy szansę do zaprezentowania naszych poglądów, doświadczeń czy wątpliwości. Przegląd prasy audio ma jeszcze jedno – długoterminowe założenie. Dzięki temu cyklowi zbieram teksty źródłowe, które w przyszłości posłużą mi do stworzenia… słownika terminów audiofilskich. Pomysł na ów słownik wziął się właśnie z lektury prasy audio – autorzy często używają obrazowych zwrotów, które dla osoby niezainteresowanej branżą są abstrakcyjne. Dzięki próbie zdefiniowania takich wyrażeń, zyskamy narzędzie do analizy językowej tego arcyciekawego socjolektu.
Wspomóż rozwój kanałów
Przy okazji uruchomiłem zbiórkę środków na rozwój kanałów mojego bloga. Zbieram tam środki przede wszystkim na technikalia – opłacenie serwerów, hostingu, zakupu sprzętu przydatnego w rozwoju kanału YouTube. Wszystkie zebrane środki rozliczę publicznie z końcem roku. Sprzęt i materiały i tak kupię, wpłacając dowolną kwotę na zbiórkę przyczynisz się do szybszego rozwoju mojego bloga.
Link do zbiórki, gdzie znajdziesz szczegóły dotyczące sprzętu, który planuję kupić w najbliższym czasie:
Gdzie znajdziesz archiwalne odcinki przeglądu?
Przegląd prasy audio jest już dostępny na moim kanale YouTube, wszystkie retransmisje są publikowane na specjalnej playliście:
Ponadto, podcast przeglądu prasy znajdziesz na każdej platformie streamingowej, która wspiera takie inicjatywy. A więc na:
Spotify:
Google Podcasts (dostępne tylko na Android)
RadioPublic: